ترخیص خودرو از گمرک

ترخیص خودرو از گمرک

ترخیص خودرو از گمرک

3 اردیبهشت1399
ترخیص خودرو از گمرک


گمرک یکی از مهم‌ترین سازمان‌های دولتی در هر کشوری است که وظیفه کنترل و نظارت بر ورود و خروج کالاها از مرزهای آن کشور را بر عهده دارد. ترخیص خودرو از گمرک یکی از فرآیندهای مهم در تجارت بین‌الملل است که به منظور ورود خودرو به کشور انجام می‌شود. این فرآیند شامل مراحل مختلفی است که باید به دقت طی شود تا خودرو به طور قانونی وارد کشور شود.

در این مقاله، به بررسی مراحل ترخیص خودرو از گمرک در ایران خواهیم پرداخت. در ابتدا، به معرفی گمرک و وظایف آن می‌پردازیم. سپس، مراحل مختلف ترخیص خودرو از گمرک را توضیح خواهیم داد. در نهایت، به برخی از مشکلات و چالش‌های موجود در این زمینه اشاره خواهیم کرد.

چگونه از گمرک ماشین وارد کنیم؟


یکی از مهمترین و بیشترین کالاهایی که وارد گمرک ایران می شود خودرو است، و به همین دلیل شما باید با شرایط ترخیص خودرو از گمرک آشنایی داشته باشید تا بتوانید خودروی خود را از گمرک ترخیص نمایید. خودروهایی که سواری هستند از نظر تعرفه برای ترخیص خودرو از گمرک به دو دسته تقسیم می شوند و کالای شما در هر یک از این تقسیم بندی ها که قرار بگیرد شامل شرایط ویژه ای می گردد. تعرفه آنها به این قرار است :

1. برخی از خودروهایی که حجم موتور آنها بالاتر از 2500 سی سی و یا کمتر می باشد یکی از بخش های ترخیص خودرو از گمرک به شمار می رود. برای این نوع از خودروها 40 درصد حق ورودی دریافت می شود و 6 درصد آن هم ارزش افزوده می باشد.

2. بخش دیگری از این خودروها بالاتر از 2500 سی سی می باشند که ورود آنها اکنون غیر مجاز می باشد. در واقع باید بدانید برخی از آنها دارای قبض انبار شده می باشند که شما باید برای ترخیص آنها از گمرک ورودی 140 درصدی پرداخت کنید و این هزینه بسیار بالا می باشد. البته شما اگر ترخیص خودرو خود را به شرکت هایی که در این زمینه تخصص دارند بسپارید، بدون شک هزینه کمتری را پرداخت خواهید کرد و شرایط بسیار دشواری که برای ترخیص خودرو از گمرک ممکن است پیش رو باشد شامل شما نمی شود، چرا که آنها در این زمینه تجربه بسیار بیشتری دارند و به خوبی با قوانین آشنایی دارند.

چگونه از دبی ماشین وارد کنیم؟


یکی از اصلی ترین راههای ارتباطی برای واردات خودرو، کشور امارات و شهر دبی است. شاید برای بسیاری از افراد این سوال مطرح می شود که چگونه از دبی ماشین وارد کنیم؟ بسیاری از افراد و شرکت های فعال در این زمینه با مراحل واردات و ترخیص کالا و همچنین قوانین آن آشنایی دارند. گرچه صادرات خوردوهای ایرانی نیز به بسیاری از کشورهای منطقه انجام می گیرد ولی واردات نیز از دیگر موضوعات قابل توجه در حوزه خودرو می باشد. در ادامه به چند مورد از قوانین مهمی که توسط دولت برای واردات خودروهای خارجی تصویب شده، اشاره می کنیم.

مطلب مرتبط : ترخیص کالا از بندر امام خمینی

ترخیص خودرو از گمرک

برای واردات خودرو از دبی باید به چه مواردی توجه داشت؟


رعایت قوانین واردات خودرو از دبی و سایر کشورهای خارجی توسط واردکنندگان الزامی است. این قوانین که توسط مجلس تصویب شده، شامل موارد زیر است.
 • اولویت واردات با خودروهای کم مصرف و برقی می باشد.
 • رنج قیمتی خودروهای وارداتی باید بین 700 میلیون تا یک میلیارد و نیم باشد.
 • شرکت های فعال در زمینه واردات خودرو باید هنگام ثبت سفارش کالا از استانداردها و مجوزهای لازم برخوردار باشند.
 • ارائه خدمات پس از فروش توسط شرکت های وارد کننده الزامی می باشد.
 • سقف و میزان واردات خودرو توسط وزارت صمت مشخص و اعلام می شود.
 • نمایندگی خودروسازی خارجی باید در داخل کشور وجود داشته باشد.
 • شرکت های وارد کننده یا ترخیص کار گمرک باید عوارض گمرکی را پرداخت و گواهی اسقاط خودرو را نیز دریافت کنند.


نرخ مالیات بر ارزش افزوده واردات خودرو


واردات خودرو از دبی در سال های اخیر متوقف شده بود که قرار است دوباره به روال عادی خود برگردد. در چنین شرایطی باید نسبت به میزان مالیاتی که قرار است برای وارد کردن هر خودرو پرداخت شود، اطلاعات لازم را کسب کرد. میزان نرخ مالیات خودروهای وارداتی با توجه به بودجه سال های گذشته به مقدار 10 درصد افزایش داشت. طبق آخرین اطلاعات مربوط به مالیات خودروهای وارداتی، نرخ مالیات بر ارزش افزوده این خودروها به میزان 30 درصد افزایش خواهد داشت.

واردات خودرو از دبی مورد توجه بسیاری از شرکت ها و مراکز تجاری فعال در داخل ایران قرار می گیرد. امکان واردات خودروهای جدید و دست دوم وجود دارد که یکی از تجارت های پرسود نیز به شمار می آید. ترخیص کالا از گمرک بوشهر که مبدا آن کشور امارت و شهر دبی است نسبت به بسیاری از مسیرهای دیگر به صرفه تر بوده و هزینه های حمل و نقل پایین تری دارد. وجود مسافت کم بین کشور ایران و امارات باعث شده تا واردات خودرو از دبی با حداقل میزان هزینه حمل و نقل انجام گیرد. البته در خصوص واردات خودروهای دست دوم نیز برخی شرایط و ضوابط وجود دارد که مهمترین آنها به صورت زیر است.
 • واردات از برندهای معتبر به شرط ارائه خدمات پس از فروش
 • عمر خودرو باید 5 سال و کمتر باشد.

هزینه های ترخیص خودرو از گمرک


همه ما به خوبی می دانیم که برای انجام هر کاری باید هزینه های مربوط به آن را پرداخت کنیم و به همین دلیل برای ترخیص خودرو از گمرک هم باید هزینه های مختلفی را پرداخت کنید که برخی از مهمترین این هزینه ها عبارت می باشد از :

ارزش خودرو

یکی از مهمترین هزینه هایی که برای ترخیص خودرو از گمرک وجود دارد و مسئولین گمرک به این امر توجه بسیاری دارند، این است که ارزش خودرو را بر اساس ریال محاسبه می کنند. یعنی خودروی شما که بر حسب دلار و یورو خریداری شده است را گمرک بر اساس ریال محاسبه خواهد کرد.


هزینه حمل و نقل

هزینه حمل کردن خودرو را گمرک بر اساس مسافت طی شده محاسبه کرده و از شما آن هزینه مشخص شده را دریافت خواهد نمود.

هزینه بیمه

برای حمل خودروی شما گمرک آن را بیمه می کند تا در صورت بروز مشکل شما بتوانید هزینه خودرو آسیب دیده خود را دریافت کنید. در ازای این بیمه که گمرک برای کالای شما فراهم می کند، هنگام ترخیص خودرو از گمرک هزینه بیمه را از شما دریافت خواهد کرد.


هزینه پلاک و شماره گذاری خودرو

این مبلغ شامل هزینه گواهی اسقاط خودرو، عوارض در آمد دولت، مالیات و عوارض شماره گذاری


مالیات بر ارزش افزوده

این هزنه معادل 9 درصد از حقوق ورودی به همراه ارزش سیف

و سایر هزینه ها:
 • هزینه بازدید خودرو
 • عوارض هلال احمر
 • 0.5 درصد از حقوق ورودی
 • هزینه استاندارد
 • هزینه THC
ترخیص خودرو

مراحل ترخیص خودرو از گمرکاینکه شما تمامی مراحل ترخیص خودرو از گمرک خود را به شرکت هایی که در این زمینه تخصص دارند بسپارید امر بسیار مهمی می باشد و به همین دلیل بهتر است که به این شرکت ها اعتماد کنید. در واقع آنها به راحتی می توانند خودرو شما را از گمرک ترخیص نمایند و شما هم هزینه چندان بالایی را پرداخت نکنید. شرکت های ترخیصی با مراحل ترخیص آشنایی دارند و بر همین اساس در کمترین زمان اقدامات مربوط به خود را انجام می دهند. از جمله مهمترین مراحل ترخیص خودرو از گمرک عبارت می باشد از :

1. کارت بازرگانی


شما برای هر امری که مربوط به صادرات و یا واردات کالا باشد نیاز بسیاری به کارت بازرگانی خواهید داشت و باید آن را دریافت کنید. بر همین اساس باید بدانید یکی از مهمترین مراحل ترخیص خودرو از گمرک داشتن کارت بازرگانی است و داشتن این کارت الزامی می باشد و اداره گمرک به وجود آن اهمیت بسیاری می دهد.


مطلب مرتبط: کارت بازرگانی چیست؟


2. عقد قرارداد با نمایندگی خودرو

برای اینکه خودروی وارد شده به ایران خدمات پس از فروش داشته باشد، باید به یکی از نمایندگی های مجاز فروش آن خودرو مراجعه کنید. بیشتر خودروهایی که خارجی هستند و از کشورهای دیگر وارد ایران می شوند در داخل کشور نمایندگی مربوط به خودشان را دارند. بنابراین باید به نمایندگی خودروی مورد نظر مراجعه شود و مدارکی که نمایندگی نیاز دارد را ارائه دهید تا بتوانید با آن نمایندگی قرارداد ببندید. بعد از اینکه قرارداد را با نمایندگی خودروی مورد نظر خود بستید باید آن را به سازمان صنعت و تجارت و معدن تحویل دهید.
خودرو گمرکی

3. خرید خودرو


یکی دیگر از مراحل ترخیص خودرو از گمرک خرید خودرو می باشد که آن را می توانید به صورت غیر حضوری و حضوری خریداری نمایید. برخی از بازرگانان و تجار که تجربه زیادی دارند برای خرید خودرو به کشور امارات می روند. افرادی که عادی هستند هم برای خرید خودرو بیشتر به کشورهای همسایه مراجعه می کنند. نمایندگی هر یک از برندهای خودرو در بیشتر کشورها حضور دارند و شما می توانید از طریق آنها اقدام کنید. از آنجایی که قیمت های خودرو بسیار متنوع می باشد و هر یک از نمایندگی ها قیمت متفاوت ارائه می دهند، بهتر است شما پیش از ترخیص خودرو از گمرک قیمت های متنوع را با یکدیگر مقایسه کنید و از نمایندگی که قیمت مناسب تری دارند خریداری نمایند.

4. ثبت سفارش


شما باید پیش از ترخیص خودرو از گمرک سفارش خود را در هر تعداد خودرو که می خواهید ثبت نمایید. شما برای اینکه سفارش اولیه خود را ثبت نمایید باید به سامانه گمرک کشور سفارش خود را ارائه دهید و ثبت کنید. بعد از اینکه گمرک سفارش شما را مورد بررسی قرار دهد یک کد 8 رقمی ارائه خواهد داد و شما باید آن را دریافت نمایید. در مرحله بعد استانداردهای خودرو مورد نظرتان که آنها را سفارش داده اید تایید می شود. برای اینکه شما این مرحله را سپری کنید باید شماره شاسی اتومبیل تان را خریداری کنید و همچنین دقت داشته باشید که باید آن شماره شاسی را نمایندگی بررسی کند و بعد از آن تایید نماید. کد 8 رقمی که باید به گمرک ارائه شود برای ترخیص خودرو از گمرک بسیار ضروری است و باید آن را دریافت کنید. قرارداد هایی که برای ارسال خودرو بسته می شود هم متنوع است و شما باید یکی از آنها را برای ارسال خودروی مورد نظر خود انتخاب کنید.

گروه بازرگانی طاها فیدار خلیج فارس به عنوان یکی از گروه های با تجربه,معتبر و کاردان در زمينه ارائه تمامی خدمات بازرگانی و گمرکی از جمله ترخیص کالا، صادرات، واردات، مشاوره بازرگانی، ثبت سفارش کالا و ... می باشد تا ترخیص کالا از گمرک را برای شما عزیزان با استفاده از آخرین قوانین و مقررات جاری بازرگانی و بخش نامه های گمرکی توسط ترخیص کار گمرک به صورت اطمینان بخش و با کمترین زمان ممکن انجام دهد.مقالات مرتبط:
واردات و ترخیص گیربکس از گمرک
انواع بیمه باربری

نظرات

سلام جانباز ۵۰٪هستم از سهمیه ام استفاده نکردم میخواهم یکدستگاه خودرو سواری وارد کنم اطفا دراین خصوص راهنمایی ودر نهایت مراحل ترخیص را بعهده بگیرید . با احترام کریمی

ارسال نظر

مشاوره رایگان ترخیص کالا