10 دلیل برای صادرات به قطر

10 دلیل برای صادرات به قطر

10 دلیل برای صادرات به قطر

29 تیر1400
10 دلیل برای صادرات به قطر

صفر تا صد صادرات به قطر


صادرات به قطر یک گزینه بسیار مناسب برای سرمایه گذاری می باشد. چون این کشور یکی از کشورهای ثروتمند دنیا به حساب می آید. با توجه به منابع غنی موجود در ایران و داشتن مسافت کم، صادرات به قطر برای کشورمان خیلی مقرون به صرفه است‌. امروزه وجود اختلاف قطر با سایر کشورها از جمله امارات و عربستان باعث رشد صادرات به قطر از طرف بعضی از کشورهای دیگر مانند ایران شده است.
کمبود زمین های کشاورزی و آب و هوای خشک در قطر، موجب شده که این کشور از سایر کشورها محصولات خود را وارد کند و تبدیل به یکی از بزرگترین کشورهای واردکننده محصولات کشاورزی شود. این کشور ثروت خود را از راه صادرات منابع طبیعی از جمله گاز و نفت به دست می آورد.
 

مراحل در صادرات به قطر


برای صادرات به قطر کشورهای صادرکننده باید به صورت گام به گام پیش بروند که اولین گام عبارت است از:
-کشورهای صادرکننده انواع کالا و ملزومات با هدف ورود به بازارهای محلی قطر به یک وکیل و مشاوره حقوقی خبره نیاز دارند تا با آشنایی کامل با قوانین و مقررات این کشور، آنان را در راستای یک تجارت موفق یاری کنند. برای تجارت و صادرات کالا به این کشور نیاز است که قبل از راه اندازی تجارت خود با این کشور حداقل برای یک بار هم شده به قطر سفر کنید.
-نیاز است که برای کارهای قانونی در امر صادرات یک وکیل خوب و باتجربه شما را همراهی کند.
ذکر این نکته لازم است که در قطر بازاریابی هم به شیوه سنتی و هم به شیوه دیجیتال وجود دارد.
 

موارد صادرات به قطر از ایران

 
کالاهای صادراتی به قطر
 

کشورهای زیادی مانند ترکیه و ایران به واسطه صادرات به قطر هزینه ی زیادی را از راه تجارت تره بار و محصولات غذایی به دست می آورند. البته اول باید کالاهای را که مورد نیاز قطر است شناسایی کنند. در واقع می توان گفت که بیشتر از هفتاد و سه درصد از موارد صادرات به قطر از ایران عبارتند از:
-فولاد
-محصولات شیمیایی
-آهن آلات
-محصولات کشاورزی
-سیمان
-گچ
-حیوانات زنده
-آهک
-روغن نباتی و حیوانی
 

10دلیل صادرات به قطر

برای صادرات به قطر ده دلیل وجود دارد که عبارتند از:
۱-همسایگی با ایران و وجود مرزهای دریایی زیاد با این کشور
۲-داشتن رابطه سیاسی مناسب بین قطر و ایران
۳-قطر کشوری بی حاشیه و آرام، بدون جنگ و مناسب برای تجارت و کسب و کار است.
۴-کمبود تخصص در حوزه های گوناگون در این کشور
۵-وجود جمعیت عظیم کاخ نشین و ثروتمند در این کشور
۶-پتانسیل بسیار بالای کشور قطر برای گردشگری و ترانزیت کالا
۷-تحریم شدن کشور قطر توسط کشورهای عربی در خاورمیانه و بیشتر شدن اختلاف در این کشورها که در آخر موجب محاصره اقتصادی قطر شد
۸-نبود یک قانون منظم و دقیق برای وارد کردن مواد غذایی و کشاورزی
۹-قطع واردات کشورهای عربی به این کشور و ایجاد فرصت مناسب
۱۰-وجود نداشتن زمین کشاورزی در قطر و نیاز شدید این کشور به واردات مواد غذایی
 

اهمیت صادرات به قطر


از دلایل اهمیت صادرات به قطر این است که این کشور در کنار خلیج فارس قرار دارد که از آبراه های مهم دنیا به حساب می آید که باعث شده قطر از پتانسیل خیلی زیادی برای گردشگری و ترانزیت کالا برخوردار شود.
این کشور یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس می باشد که در چند دهه اخیر مورد توجه اکثر سرمایه گذاران و شرکت های مهم در جهان بوده است.

مطلب پیشنهادی: ترانزیت داخلی چیست؟
 

هزینه ها در صادرات به قطر


هزینه های صادرات به قطر عبارتند از:
-در حال حاضر دیگر کشورهای عربی کشور قطر را تحریم کرده اند.
-عدم وجود مالیات بر ارزش افزوده بهترین مزیتی است که در این کشور وجود دارد.
-تحریم قطر توسط دیگر کشورها موجب پیشروی ترکیه برای صادرات کالا به قطر شده است.
-متوسط سودی که توسط کشور قطر برای واردات مواد غذایی در نظر گرفته شده است ده الی پانزده درصد می باشد.
 

مشکلات صادرات به قطر چیست؟

 
 مشکلات صادرات به قطر

در کنار مزیت های که صادرات به قطر دارد مشکلاتی نیز در حوزه مبادله های تجاری بین قطر و ایران وجود دارد. از مهمترین چالش های که در صادرات به قطر وجود دارد نحوه تبادل ارزی است. تسویه و تبادل ارزی بین ایران و قطر در گذشته توسط دو صرافی بزرگ در دبی انجام می شد ولی دیگر این امکان وجود ندارد. در ضمن در قطر نیز شعبه بانک صادرات توان کافی برای مبادله ارز را ندارد. الان نیز این شعبه قادر است روزانه حدود یک یا دو میلیون تومان را تسویه کند.
از طرفی پروتکل های FATF و انزوای بین المللی، موجب شده تبادل مالی با بانک ها و شرکت های بین المللی بسیار محدود باشد. در حال حاضر اغلب بانک های خارجی به شرکت ها و تاجر های ایرانی خدمات ارائه نمی دهند.
از دیگر مشکلات صادرات به قطر، بحث Verify شدن برای سرمایه داران و مشتریان خارجی و اعتبارسازی می باشد. یکی دیگر از مشکلات صادرات به قطر، حمایت نکردن کالا توسط صاحبان کالا و بازرگانان در کشور مقصد می باشد. از وقتی که ایرانیان به LC دسترسی ندارند اعتماد هر دو طرف به یکدیگر خیلی سخت شده است. پس کسانی که می خواهند پا به عرصه صادرات بگذارند باید این توانایی را داشته باشند مسیر حقوقی لازم و مسیر اعتماد سازی را طی کنند. همین موارد صادرات کالا را تخصصی کرده است.
 

راهکار صادرات به قطر چیست؟

 

راهکار صادرات به قطر

همانطور که می دانیم بار تمام مشکلات صادرات به قطر بر دوش فعالان اقتصادی می باشد. ولی راهکارهایی برای تمام این مشکلات وجود دارد و اکثر شرکت ها توسط همین راهکارها در سطح قابل قبولی ارتباط تجاریشان را حفظ کرده اند چه برای مسائل ترانزیتی و چه برای مسائل ارزی. یک نقطه خلاء در بحث صادرات وجود دارد که آن هم توان پایین بازاریابی شرکت های ایرانی می باشد. از دیگر راهکارهای صادرات به قطر این است که پیش از هر چیزی تجار و بازرگانان با تمامی روش ها و راه های همکاری در پروسه صادرات آشنایی داشته باشند.
صادرات به قطر از بندر دیر
بندر دیر یکی از مهمترین بندرها برای صادرات به قطر و تجارت می باشد. این بندر توانسته است در سال های گذشته بیشترین درآمد را از طریق صادرات به قطر به خود اختصاص داده است. استان بوشهر در حال حاضر برای صادرات به قطر دارای رتبه اول است که این مساله به خاطر تقویت زیرساخت های بندر دیر و اهمیت آن می باشد.

بازرگانی طاها فیدار خلیج فارس،همراه شما برای صادرات به قطر


اگرشماهم قصد صادرات کالای خود به قطر را دارید، می‌توانید ازخدمات صادرات به امارات و صادرات به قطر بازرگانی طاها فیدار خلیج فارس استفاده کنید تا بتوانید تجارتی پرسود و مطمئن را داشته باشید.


مقالات مرتبط:  

ترخیص اسباب بازی از گمرک
دلایل توقف کالا در گمرک

انواع تخلفات گمرکی
نحوه کار با سامانه ELP

نظرات

با سلام چرا دولت بستری مناسب برای صادرات محصولات باغی مخصوصا هلو که قطب اصلی آن استان مازندران با این همه تولید ولی حیف که موقع محصول بالای ۶۰ درصد از محصول به علت نداشتن قیمت مناسب و ازدیاد محصول از گردونه فروش حذف میشود خواهشا بررسی کنید

ارسال نظر

مشاوره رایگان ترخیص کالا