نحوه کار با سامانه EPL

نحوه کار با سامانه EPL

نحوه کار با سامانه EPL

28 فروردین1400
نحوه کار با سامانه EPL

سامانه EPLیکی از درگاه هایی است که دولت جمهوری اسلامی ایران در جهت تحقق دولت الکترونیک آن را راه اندازی کرده است. این سامانه به آدرس https://epl.irica.ir عموما جهت ثبت دور اظهاری واردات، صادرات یا ترانزیت استفاده می شود.
بنابراین صاحبان کسب و کارهای مرتبط با واردات یا صادرات باید بر اساس این سامانه اقدام به ترخیص کالا از گمرک جهت واردات کالا به کشور یا خروج کالا از کشور اقدام کنند. در ادامه قصد داریم نحوه کار با سامانه EPL را به صورت اجمالی آموزش دهیم.

نکته ای که وجود دارد و به آن باید توجه داشته باشید این است که خود سامانه EPL به نوعی طراحی شده است که کاملا ساده و روان باشد و هر چیزی که شما احتیاج داشته باشید به سادگی در اختیار شما قرار دارد. مسئله مهم این است که شما باید با مفاهیم مختلف در این سامانه باید آشنایی داشته باشید. مفاهیمی که بیشتر به مسائل گمرکی مرتبط است. از جمله آن ها می توان به شناسه اظهار، سامانه ثبتارش، کدینگ و ... اشاره کرد.

نکته ی دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای ورود به سامانه EPL با در دست داشتن مدارک هویتی و وکالت نامه رسمی باید به واحد IT گمرک مراجعه کنید. مدارک و درخواست شما مورد بررسی قرار می گیرد و سپس به شما نام کاربری و رمز عبور برای ورود به سامانهEPL داده می شود. توجه کنید که نام کاربری شما همیشه کد ملی است که ثبت شده در سامانه خواهد بود و همچنین رمز انتخابی توسط واحد IT معمولا رمزی ساده است. پس بعد از اولین ورود به سامانه EPL حتما اقدام به تغییر این رمز کنید. توجه داشته باشید که کد ملی ثبت شده درسامانه EPL باید با کد ملی سیم کارت ثبت شده یکسان باشد تا مشکلی پیش نیاید. به این نکته مهم حتما دقت کنید.

ثبت دور اظهاری در سامانه EPL

ثبت دوراظهاری در سامانه EPL


یکی از مهمترین کارهایی که در فرآیند ترخیص کالا شما باید انجام دهید و در مدت زمان ترخیص کالا از گمرک نیز ممکن است اثر گذار باشد، ثبت دوراظهاری های ترخیص کالا در سامانه EPL می باشد. برای این کار شما باید ابتدا در سامانه ثبت سفارش یا همان ثبتارش اقدام به تکمیل فرم و ارائه اطلاعات و مدارک کنید. در انتها می توانید اظهارنامه خود را پرینت کنید. بعد از آن وارد سامانه EPL شوید و در اولین قدم بعد از ورود به بخش ثبت دوراظهاری شما باید کد داده شده توسط سامانه ثبتارش موسوم به شناسه اظهار را وارد کنید. این شناسه باعث می شود که سامانه EPL با سامانه ثبتارش تبادل اطلاعات انجام دهد و فرم تکمیلی شما در سامانه ثبتارش در سامانه EPL نمایش داده شود.

فرم نشان داده شده تقریبا تکمیل است و تنها چند بخش مهم وجود دارد که شما باید بر اساس اطلاعات گمرکی محصولات و کسب و کار خودتان آن را تکمیل کنید. برخی این بخش ها عبارتند از فیلد های 8، 11، 14، 15 و ...
در خانه شماره 8 شما باید کدینگ گیرنده را وارد کنید. این کد باید در سامانه و نرم افزار آسیکودای گمرک ایران ثبت شده باشد. توجه داشته باشید که کدینگ گیرنده همان کد صاحب کالا در قبض انبار می باشد. اگر این دو کد یکی نباشد باید نسبت به تصحیح آن اقدام کنید.

در فیلد شماره 11 شما باید کد کشور طرف معامله را وارد کنید. این کد به صورت اختصاری نمایش داده می شود.

در خانه شماره 14 کدینگ اظهارکننده باید وارد شود. بسیاری از صاحبان کالا خودشان به صورت مستقیم اقدام به ترخیص کالا نمی کنند و با در اختیار گرفتن وکیلیا واسطه ای معاملاتی اقدام به ترخیص کالا می کنند. از این رو لزوما کدینگ اظهارکننده با کدینگ صاحب کالا یکسان نیست. این کدینگ نیز باید در سامانه آسیکودای ثبت شده باشد.

در خانه های 15 و 16 شما اقدام به مشخص کردن کشور صادر کننده و وارد کننده می کنید.

کار با سامانه EPL

ادامه کار با سامانه EPL


در ادامه شما بر اساس اطلاعات ارزی و مالی و همچنین اطلاعات دیگر می توانید موارد مختلف خواسته شده را پر کنید. دقت داشته باشید که این اظهارنامه یک سند رسمی حقوقی محسوب می شود و هر گونه مغایرت آن با واقعیت می تواند برای شما دردسر ساز باشد.
شما می توانید بخش شماره مانیفست و شماره بارنامه را از قبض انبار خود پیدا کنید. نکته مهمی که باید بدانید این است که در بخش شماره عدل شما باید 8 بار عدد یک را تکرار کنید. این موضوع شاید در ادامه مورد بررسی و تغییر قرار بگیرد.

با پر کردن بخش حقوق و عوارض گمرک بر اساس اطلاعات روی قبض انبار و سایر داده ها، عملا اظهارنامه شما تکمیل می شود. با زدن دکمه ادامه وارد بخش قوانین دور اظهاری می شوید. در این قوانین نکات مهمی ذکر شده است که پیشنهاد می شود حتما یکبار آن را مطالعه کنید. این کار می تواند شما را از خطرات مهمی نجات دهد.
با زدن تیک پذیرفتن قوانین در سامانه EPL عملا دور اظهاری شما ثبت می شود. شما می توانید در انتها شماره پیگیری و سریال این دور اظهاری را در اختیار داشته باشید.

پایان سخن از سامانه EPL


همانطور که گفته شد سامانه EPL در ذات خود سامانه سختی نیست. منوی سمت راست در سامانه هر چیزی را که کاربر احتیاج دارد را در ساده ترین شکل آن در اختیار قرار داده است. اما مسئله ای که وجود دارد و در بالا نیز به آن اشاره کردیم این است که شما باید اطلاعات گمرکی مهمی را در اختیار داشته باشید و بدانید که هر فیلد و خانه را با چه اطلاعاتی پر کنید. در بالا سعی کردیم مهمترین این اطلاعات را بیان کنیم و آن ها را به شما آموزش بدهیم. اما با این حال بهتر است وقتی برای بار اول با سامانه EPL از یک فرد مطمئن و معتبر کمک بگیرید تا دچار اشتباه نشوید. یادتان باشد که سند دوراظهارییک سند رسمی و حقوقی است و هر گونه مغایرت می تواند ترخیص کالای شما را برای چند وقت طولانی درگیر کند. از این رو سعی کنید حتما در این کار از یک مطلع معتبر استفاده کنید تا چم و خم راه را بدانید. شرکت ترخیص کالای طاها فیدار خلیج فارس می تواند گزینه خوبی باشد.


مقالات پیشنهادی:
چگونه شرکت ترخیص کالا بزنیم؟

نظرات
ارسال نظر

مشاوره رایگان ترخیص کالا