واحد CBM چیست؟ + نحوه محاسبه آن

واحد CBM چیست؟ + نحوه محاسبه آن

واحد CBM چیست؟ + نحوه محاسبه آن

7 شهریور1402
واحد CBM چیست؟ + نحوه محاسبه آن

واحد CBM چیست؟

CBM یا متر مکعب یک واحد اندازه گیری برای حمل و نقل کالا می باشد. اندازه گیری CBM با ضرب عرض، ارتفاع و طول محموله محاسبه می شود. شاید پیچیده به نظر برسد، اما استفاده از یک ماشین حساب می تواند این امر را به بخشی سریع و آسان از حمل و نقل کالا تبدیل کند.


CBM در حمل و نقل به چه معناست؟


همانطور که دیدیم، CBM به معنای "متر مکعب" است. این یک واحد متریک حجم است که میزان فضای محموله شما را توصیف می کند. این واحد اندازه گیری یکی از رایج ترین واحد ها است که هنگام حمل بار در سطح جهان از طریق هوا و دریا استفاده می شود، همچنین برای حمل و نقل کامیون و ون نیز مفید است. به طور کلی از این واحد اندازه گیری می توان برای محاسبه فضای ذخیره سازی، هزینه های ذخیره سازی و هزینه های حمل و نقل نیز استفاده کرد.


فرمول و نحوه محاسبه CBM:


فرمول CBM یک محاسبه ساده است. حاصل ضرب قطعات * طول * عرض * ارتفاع است.
اگر محموله شما حاوی اقلامی با اندازه های مختلف است، به سادگی فرمول را برای هر اندازه تکرار کنید و حجم ها را اضافه کنید.

البته برای این کار نیازی به قلم و کاغذ نیست. ماشین حساب CBM کارهای سنگین را برای شما انجام می دهد. برای محاسبه CBM در حمل دریایی فقط کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:
واحد اندازه گیری متریک یا امپریالیستی را انتخاب کنید.
مقدار را وارد کنید. (پالت یا جعبه)
طول، عرض و ارتفاع دستگاه را وارد کنید.
حجم کل به صورت خطی نمایش داده می شود.


فرمول و نحوه محاسبه CBM


آیا می خواهید بدانید که چگونه CBM را برای اندازه های مختلف می توان محاسبه کرد؟


به سادگی اندازه های عرض، ارتفاع و طول هر محموله را با ماشین حساب ضرب کنید، مجموع را یادداشت کنید و در نهایت آن ها را با هم جمع کنید.
CBM راه حلی مناسب برای انتخاب کانتینر:


اگر می‌خواهید تخمین بزنید که چه تعداد محصول در یک کانتینر دریایی 20 یا 40 فوتی قرار می ‌گیرد، دانستن حجم محموله‌تان نیز ضروری است. با این فرمول نمی توان حجم کل محموله را با حداکثر ظرفیت کانتینر مقایسه کرد زیرا استفاده از تمام فضای کانتینر تقریبا غیر ممکن است. همیشه مقداری فضای بلااستفاده در یک کانتینر وجود خواهد داشت، اما راه های زیادی وجود دارد که بتوانیم از حداکثر فضای کانتینر استفاده کنیم.
میزان فضای غیر قابل استفاده بستگی به عوامل مختلفی نظیر اندازه و شکل اقلام، نحوه بسته بندی و نحوه انبار کردن آن ها دارد. به عنوان یک قاعده کلی، ظرفیت واقعی یک کانتینر معمولاً کمی بیش از 80٪ حداکثر ظرفیت آن است.
در حمل و نقل دریایی، یک تن یا 1000 کیلوگرم برابر با 1 CBM است. این امر محاسبه CBM را برای محموله های LCL بسیار آسان می کند. در اینجا یک فرمول مفید برای تبدیل کیلوگرم به CBM برای حمل و نقل اقیانوسی آورده شده است:

1 کیلوگرم = 0.001 CBM
10 کیلوگرم = 0.01 CBM
50 کیلوگرم = 0.05 CBM
100 کیلوگرم = 0.1 CBM
200 کیلوگرم = 0.2 CBM
500 کیلوگرم = 0.5 CBM
1000 کیلوگرم = 1 CBM


نحوه محاسبه حجم بار های هوایی:

محاسبه حجم بار برای حمل و نقل هوایی با محموله دریایی متفاوت است. فرمول استاندارد استفاده شده طول (سانتی متر) x عرض (سانتی متر) x ارتفاع (سانتی متر) ÷ 6000 = تراکم (KG)/1 CBM ≈ 166.6666 کیلوگرم است.

هر محاسباتی برای حمل و نقل هوایی از این فرمول استفاده می کند. بنابراین، این قانون سرانگشتی را در نظر داشته باشید:
167 کیلوگرم = 1 CBM

نحوه محاسبه حجم بار های هوایی

کانتینر 20فوت چند CBM است؟


کانتینر های دریایی به دلیل کاربرد انعطاف پذیری که دارند، نقش مهمی در لجستیک جهانی دارند. حجم مناسب ظرف به نیاز شما بستگی دارد. ظروف دریایی در اندازه ها و حجم های کانتینری مختلف موجود است. حجم از 15 CBM شروع می شود و حجم استاندارد 33 CBM یا همان کانتینر 20 فوتی است.کانتینر 40 فوت چند CBM است؟


دانستن وزن صحیح کالاها می تواند بر هزینه حمل و نقل تأثیرگذار باشد.
کانتینر های 40 فوتی ظرفیتی بین 54 الی 58 CBM دارند. لازم به ذکر است که نوع کالا در میزان حجم و اندازه آن نیز بستگی دارد.


نحوه محاسبه وزن قابل پرداخت:


برای محاسبه وزن قابل پرداخت باید حجم و وزن محموله را به پوند یا کیلوگرم وارد کنید. هنگام استفاده از ماشین حساب، اگر حجم و وزن کل محموله را می‌ دانید، سوئیچ را به سمت راست بلغزانید، یا اگر فقط محموله‌های هر واحد را ارائه می ‌دهید، به سمت چپ بکشید. اگر محموله شما حاوی جعبه هایی با حجم یا وزن متفاوت است، باید حجم کل را انتخاب کنید.
فاکتور کم نور را وارد کنید. فاکتور های کم نور پیش فرض برای اکثر محموله های دریایی (نسبت حجمی 1:000)، حمل و نقل اتحادیه اروپا (1:3000)، حمل و نقل سریع/پیک (1:500) و حمل و نقل هوایی (1:600) مناسب است. برای محموله های کمتر باید نسبت بنزین و ME را وارد کنید.
شما می توانید از ماشین حساب وزن قابل شارژ با بسته های استوانه ای نیز استفاده کنید. ابتدا با حامل بررسی کنید که دایره مربع (قطر به عرض و ارتفاع است) یا باπr2 محاسبه شده است. سپس آن عدد را در طول ضرب کنید تا حجم به دست آید.

وزن حجمی باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود. محموله هایی که نسبت به اندازه خود سبک هستند ممکن است بر اساس وزن ابعادی به جای وزن واقعی شارژ شوند.
هنگام محاسبه وزن ابعادی، ابتدا مطمئن شوید که محموله به دقت وزن شده است.


نحوه محاسبه وزن قابل پرداخت

فرمول وزن ابعادی:


وزن ابعادی یک محموله با تقسیم حجم آن (واحد × طول × عرض × ارتفاع) بر «ضریب کم نور» محاسبه می شود. هر چه ضریب کم نور کمتر باشد، چگالی بیشتر است.
بیشتر از وزن واقعی یا وزن ابعادی به وزن قابل شارژ محموله تبدیل می شود (که به عنوان وزن قابل پرداخت نیز شناخته می شود). بار های سبک با وزن حجمی شارژ می شوند، بار های سنگین تر با وزن واقعی شارژ می شوند. آستانه به حجم و ضریب کم نور استفاده شده بستگی دارد.
برخی استانداردها برای محاسبه تراکم وجود دارد، اما آن ها برای همه شیوه های حمل و نقل، حامل ها، کشور ها یا مشتریان جهانی نیستند.


محاسبه وزن ابعادی برای حمل و نقل دریایی:


از آنجایی که LCL دارای ضریب نور بسیار کم است، یک محموله با LCL وزن ابعادی بالاتری نسبت به هر محموله دیگری دارد. به همین دلیل، تقریبا تمام هزینه های LCL ابعادی هستند که معمولاً به عنوان CBM نامیده می شود. فقط محموله های بسیار متراکم، مانند یک پالت باتری، بر اساس وزن واقعی صورتحساب می شوند.
به طور متناقض، LCL معمولاً ارزان ‌ترین روش حمل و نقل است، اما فقط به این دلیل که هزینه‌های پایین‌ تر برای هر واحد آن، تراکم بالاتر آن را جبران می ‌کند.

وزن قابل شارژ:
وزن قابل شارژ وزن نهایی است که برای محاسبه نرخ حمل و نقل استفاده می شود، که هر مقدار بین وزن DIM یا وزن ناخالص بیشتر باشد. قیمت گذاری حمل و نقل دریایی بیشتر بر اندازه متمرکز است تا وزن، در حالی که وزن عامل مهم تری در محاسبه هزینه های حمل و نقل هوایی است. وزن DIM معمولاً نقش مهم تری نسبت به وزن واقعی در این مورد دارد.

اندازه گیری CBM یک بسته استوانه ای:


محموله را به صورت عمودی روی یکی از وجوه دایره ای آن قرار دهید و ارتفاع آن را اندازه بگیرید. سپس شعاع ظرف را اندازه بگیرید. اندازه گیری ها باید بر حسب متر باشد.
با اندازه گیری های فوق، از این محاسبه برای بدست آوردن حجم استفاده کنید:
CBM = π Xاندازه گیری حجم یک محموله غیرعادی:


متداول ترین روشی که برای محاسبه CBM یک بسته با شکل غیرعادی اتخاذ می شود، با اندازه گیری طولانی ترین عرض، طولانی ترین طول و طولانی ترین ارتفاع آن و ضرب همه این ها با هم است.
مخصوصاً برای محموله‌هایی با ابعاد غیرعادی، مقایسه هزینه ‌های بار محاسبه‌ شده با استفاده از حجم با هزینه ‌های محاسبه‌شده با استفاده از وزن حجمی محموله، مرسوم است. هر کدام از این دو بالاتر باشد از مشتری دریافت می شود.

اندازه گیری محموله که بر حسب فوت نشان داده شده است را می توان با ضرب اعداد در 0.305 به متر تبدیل کرد.
اینچ ممکن است با ضرب عدد در ضریب 0.025 به متر تبدیل شود.
اندازه گیری بر حسب سانتی متر ممکن است با ضرب عدد در ضریب 0.01 به متر تبدیل شود.


 اندازه گیری حجم یک محموله غیرعادی

نرخ های CBM و عوامل موثر بر آن:


هنگام محاسبه نرخ حجم بار چندین عامل در نظر گرفته می شود. برخی از این موارد عبارتند از هزینه های بندری، سایر هزینه های جابجایی، نوع محموله، حمل و نقل اصلی از مبدا تا مقصد، ضریب تنظیم بنکر (BAF) و ضریب تعدیل ارز (CAF).محاسبه ظرفیت متر مکعب محموله شما برای تعیین هزینه های حمل و نقل ضروری است. از آنجایی که نرخ حمل و نقل بسته به وسیله حمل و نقل می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد، دانستن نحوه محاسبه CBM می تواند به شما در ایجاد یک برنامه لجستیکی کارآمد کمک کند.
مقالات مرتبط:
تفاوت سود بازرگانی و حقوق گمرکی
ترخیص بلبرینگ خودرو از گمرک
ترخیص و واردات ماشین آلات حفاری معدن
واردات و ترخیص لوازم الکتریکی از گمرک
واردات و ترخیص پمپ و کمپرسور هوا از گمرک
ترخیص تجهیزات گرمایشی و سرمایشی

نظرات
ارسال نظر

مشاوره رایگان ترخیص کالا