HS code چیست

HS code چیست

HS code چیست

22 شهریور1402
HS code چیست

HS code مخفف چیست؟


در بسیاری از جوامع تجاری سراسر جهان "اچ اس کد" به عنوان یک معیار بین المللی مورد قبول قرار گرفته است. این کد به عنوان یک اندکس معتبر جهانی و کد تعرفه گمرکی برای شناسایی کالاهای مختلف، مورد استفاده قرار داده می شود. WCO یا world customs organization به عنوان سازمان بنیانگذار HS code شناخته می شود. این سازمان بین المللی هر 5 سال یکبار دستورالعمل های مرتبط با اچ اس کد را به روز رسانی می کند. در واقع برای پاسخ به این پرسش که HS code چیست میتوان از تعریف زیر استفاده کرد:

HS code" یک لند مارک معتبر بین المللی برای
ثبت سفارش کالا در دنیای تجارت، گمرک و بازرگانی، به شمار می رود. در واقع از اچ اس کد برای اجرای قوانین گمرکی، ثبت اسناد حقوقی و تجاری در بازارهای تجارت بین المللی، استفاده می شود. کلمه ی HS code در واقع مخفف شده ی harmonized system code است. این کد ها به عنوان یک سیستم هماهنگ کننده در طبقه بندی انواع فعالیت های تجاری مورد توجه قرار دارند. در واقع با استفاده از اچ اس کد می توان یک سیستم کاملا منظم عددی، برای دسته بندی کردن محصولات تجاری مختلف طراحی کرد. یکی از بازرگانی های بسیار معتبر در زمینه ی ثبت اچ اس کد و ترخیص کالا، "بازرگانی طاها فیدار خلیج فارس" است. شما عزیزان می توانید با مراجعه به وب سایت www.tahakhalij.ir در رابطه را کالاهای مختلف و قوانین گمرکی آنها اطلاعات لازم را کسب نمایید.
HS code چیست

قوانین کد تعرفه کالا چیست


بسیاری از افراد از خود میپرسند قوانین مهم در HS code چیست و از لزوم رعایت آنها اطلاعی ندارند. به عنوان یک تاجر برای واردات و صادرات انواع کالا نیاز دارید با قوانین حاکم مرتبط با HS code آشنایی داشته باشید. همچنین لازم است از گمرک های دارای نیروی متخصص در زمینه ترخیص کالا استفاده نمایید. یکی از با سابقه ترین گمرک های کشور در شهر بوشهر و با مرز 700 کیلومتری با دریای خلیج فارس، واقع شده است. شما عزیزان با مراجعه به پیج این شرکت بازرگانی بزرگ به آدرس
www.instagram.com/tahakhalij ، می توانید به راحتی اطلاعات لازم برای ترخیص سریع کالا از گمرک را دریافت نمایید.

در سیستم تعریف شده توسط WCO یک طبقه بندی کاملا مشخص برای کالا انجام می گیرد. هر کالا در یک بخش دسته بندی شده و عناوین مختلفی دریافت می کنند. اچ اس کد، یک عدد شش رقمی است و هر دو رقم از آن معرف قسمت مشخصی از دسته بندی های ذکر شده می باشد. دو رقم اول نشانه ی فصل، دو رقم دوم نشانه ی عنوان و دو رقم آخر نیز نشانه ی عنوان فرعی هستند.
تاجران می توانند از طریق وب سایت متعلق به سازمان جهانی world customs organization جهت مشخص کردن اچ اس کد برای کالاهای خود اقدام کنند. این کلید طبقه بندی برای هر کالا کاملا اختصاصی است. به عنوان مثال برای قهوه ی بو داده باید اچ اس کد آن را در وب سایت جستجو کنید. در واقع قابلیت ارائه ی گاید لاین مشخص برای راهنمایی تاجران در طبقه بندی کالاها با سیستم HS code فراهم شده است. این سیستم مناسب ترین کد موجود را به تجار ارائه می دهد تا به راحتی کالاهای مورد نظر خود را طبقه بندی کنند.


لزوم دریافت HS code چیست


در تجارت بین الملل، استفاده از اچ اس کد دارای اهمیت بالا است. این کد ها به عنوان یک زبان جهانی در زمینه ی تجارت مورد استفاده قرار داده می شوند. در واقع شما در اقصی نقاط جهان با ارائه ی یک کد قادر خواهید بود تا اجناس و کالاهای مورد نظر خود را شناسایی کنید. این سیستم جهانی در تمام گمرک های دایر در سراسر جهان فعال بوده و برای ترخیص یا
واردات کالا مورد استفاده قرار داده می شود. در واقع یک اچ اس کد صحیح این امکان را برای گمرک فراهم می کند تا تعرفه های مرتبط با کالای مربوطه را به راحتی تعیین کند. در این بین برخی از گمرک های کشور بسیار دقیق تر از سایر مراکز عمل می کنند.

ترخیص کالا از گمرک بوشهر مانند ترخیص کالا از سایر گمرکات بر اساس اچ اس کد انجام می گیرد و این امر باعث تسریع عملکرد تجار در این منطقه شده است. وقتی که یک تاجر می داند HS code چیست و چگونه مورد استفاده قرار داده می شود، به صورت صحیح نیز از آن استفاده می کند.

لازم به ذکر است که ترخیص کار گمرک باید اچ اس کد کالا را به درستی در سامانه بررسی کند. استفاده از یک کد نادرست می تواند منجر به افزایش هزینه های گمرک شود. هر کد برای کالای مشخصی تعریف شده و ارائه ی یک کد نادرست منجر به پرداخت عوارض بیشتر حین ترخیص کالا خواهد شد. البته این تنها مزیت اچ اس کد نست، بلکه اطلاع دولت ها از آمار دقیق تجارت در کشور نیز با استفاده از این کد ها امکان پذیر است. کنترل مالیات، آمار تجارت و ترافیک های ایجاد شده در مسیر واردات یا صادرات کالا، مجموعه ی حساب های مالی تجاری، آمار حمل و نقل در گمرک ها و تحقیقات اقتصادی، همگی به لطف اچ اس کد ها به راحتی انجام می گیرد.

لزوم دریافت HS code چیست

مزایای دریافت HS code چیست


برای فهمیدن اینکه مزایای دریافت HS code چیست، باید به بررسی باید و نباید های حاکم بر دنیای تجارت بپردازیم. برای ثبت سفارش کالاهای مختلف به اقصی نقاط جهان باید اچ اس کد اختصاصی را برای کالای مذکور دریافت نموده باشید. این کد برای موارد زیر مورد استفاده قرار داده می شود:
ایجاد امکان دسته بندی کالا با استفاده از اعداد مشخص جهت
صادرات به کشورهای دیگر
امکان ثبت کالاهای با ارزش بیش از 2500 دلار در سیستم بین المللی AES یا همان Automated export system
امکان کسب مجوز یا license برای کالاهای تجاری
امکان تکمیل و دسترسی سریع به سند و مدارک مرتبط با تجارت کالا همچون فاکتورهای تجاری و گواهی ارسال کالا به کشور مبدا
امکان تعیین نرخ تعرفه های وارداتی برای کالاهای مختلف
مشخص کردن مشمول بودن یک کالا برای استفاده از تعرفه های مشخص شده در سیستم تجارت آزاد بین المللی
امکان بررسی سریع و تعیین آمار های دقیق تجاری بر اساس کد کالاهای وارد یا صادر شده
تعیین منطبق بودن صادرات یا واردات یک کالا با قوانین حاکم بر گمرک در کشور مبدا و مقصد

مزایای دریافت HS code چیست

نحوه دریافت کد اچ اس


جستجو و دریافت کد تعرفه گمرکی برای واردات و صادرات کالاهای مختلف، ممکن است کمی مشکل باشد. استفاده از قوانین عمومی حاکم بر اجرای اچ اس کد یا همان GRI به شما کمک می کند تا به صورت گام به گام کد مورد نظر خود را دریافت نمایید. در گام نخست باید مشخصات دقیق محصول خود را شناسایی کنید. به عنوان مثال لازم است که ترکیب شیمیایی محصول، اطلاعات بسته بندی، فرایند تولید و غیره را ذکر کنید. سپس به وب سایت HS code در کشور خود مراجعه کنید. این کد ها در اغلب موارد بین کشورهای مختلف، مشترک هستند. اگر رقبای دیگری نیز محصول مورد نظر شما را وارد یا صادر می کنند، می توانید با بررسی مشخصات محصول آنها و انطباق با محصول خود، از اچ اس کد آنها استفاده کنید. در نهایت به سراغ قوانین GRI رفته و بر اساس دستورالعمل های آن، اچ اس کد مناسب را برای کالای مورد نظر تعیین کنید.


نحوه دریافت کد اچ اس

قوانین عمومی کد اچ اس یا GRI


دستورالعمل های اچ اس کد در طبقه بندی های مشخص تحت عنوان GR 1 تا 6 قرار گرفته اند. در هر قانون امکان بررسی محصول و دریافت اچ اس کد بر اساس شرایط مشخصی فراهم شده است. به عنوان مثال اگر بر اساس سرفصل های تعیین شده در قانون اول نمی توان مشخص کرد که برای کالای مذکور مناسب ترین HS CODE چیست، باید به قانون دوم مراجعه کنید. در قانون دوم به وضوح مشخص شده که بر اساس سرفصل و یادداشت های جزئی تر باید کالا را دسته بندی کرد. در قانون سوم، لزوم استفاده از یک عنوان شاخص برای تعیین اچ اس کد مناسب برای کالا مورد بررسی قرار داده می شود. در قانون چهارم، باز هم شرایط اختصاصی تر خواهد شد. در اینجا برای کالاهایی که از چند عنوان شاخص برخوردار هستند، لزوم انتخاب خاص ترین عنوان مورد بررسی می باشد.

در قانون پنج به بررسی کالاهای خاصی که تحت عنوان "لوازم جانبی" یا "قطعه" تجارت می شوند، پرداخته شده است. در نهایت از قانون ششم برای کالاهایی استفاده می شود که در هیچ کدام از طبقه بندی های بالا قرار نمی گیرند. در این صورت باید با بررسی دقیق کالا، اچ اس کد کالای دیگری که بیشترین شباهت را به آن دارد برای کالای مذکور استفاده کرد. این روند تا مشخص شدن دقیق ویژگی کالا و دریافت بهترین اچ اس کد ادامه دارد.


جدیدترین به روز رسانی های HS code چیست


سازمان جهانی WCO هر 5 سال یکبار، اچ اس کد های تعریف شده را به روز رسانی می کند. هدف از انجام این کار امکان دسترسی آسان به کالاها و تنظیم قوانین تجاری با توجه به نیازهای جدید دنیای تجارت است. هفتمین ادیت اچ اس کد، در سال 2022 توسط WCO ارائه شد. در این ورژن تنها برخی اصلاحات جزئی در قوانین اچ اس کد انجام گرفته و کلیات آن مشابه با ورژن قبلی خود ارائه شده است. هر یک از تجار گرامی باید به صورت کاملا به روز و آنلاین، از قواعد اچ اس کد اطلاع داشته باشند. این مهم به علت لزوم تعیین مسیر تجاری پیش رو، بررسی الزامات و قوانین گمرکی کالا، تعیین اسناد رسمی و مدارک تجاری، ضروری می باشد.مقالات پیشنهادی
واردات و ترخیص ورق استیل از گمرک
سود بازرگانی چیست و چگونه محاسبه می شود

نظرات
ارسال نظر

مشاوره رایگان ترخیص کالا