لیست اقلام معاف از ثبت سفارش واردات در مناطق آزاد

لیست اقلام معاف از ثبت سفارش واردات در مناطق آزاد

لیست اقلام معاف از ثبت سفارش واردات در مناطق آزاد

19 دی1395
 لیست اقلام معاف از ثبت سفارش واردات در مناطق آزاد

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، گمرک ایران در موافقت با تعرفه‌های پیشنهادی مناطق آزاد، فهرست ۷۶ قلم کالای وارداتی معاف از ثبت سفارش برای واردات به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را منتشر کرد. بر این اساس واردات مواد اولیه تولیدی و واسطه‌های ماشین‌آلات و تجهیزات موردنیاز واحدهای مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی شامل ۷۶ردیف تعرفه دیگر به ثبت سفارش در وزارت صنعت، معدن و تجارت نیاز نداشته و واردات آنها صرفا منوط به رعایت ضوابط و مقررات مربوطه به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی خواهد بود.

البته گمرک ایران موافقت با تعرفه‌های پیشنهادی مناطق آزاد برای معافیت واردات این ۷۶ قلم کالای وارداتی را به مصرف این کالاها در خط تولید واحدهای فعال صنعتی مستقر در مناطق آزاد و تا سقف نیاز آنها مطابق پروانه بهره‌برداری مشروط کرده است. در ادامه این گزارش به برخی کالاهای گنجانده شده در این فهرست به‌صورت طبقه‌بندی شده اشاره شده است. براساس جداولی که از سوی گمرک ایران منتشر شده است، چند نوع کالا در دسته‌بندی‌های مختلف برای معافیت‌ها معرفی شده‌اند. گروه‌های کالایی را می‌توان به «معادن و صنایع معدنی»، «غیرفلزی‌ها»، «نساجی، پوشاک و سلولزی»، «ماشین‌آلات و تجهیزات»، «خودرو و نیروی محرکه» و «برق و الکترونیک» طبقه‌بندی کرد.
در گروه معادن و صنایع معدنی می‌توان به لیست کالاهایی همچون «منگنز و کنسانتره آن»، «میعانات گازی»، «گرافیت»، «رینگ گرافیت»، «الیاف نسوز»، «نسوزها»، «قطعات سرامیکی»، «مواد نسوز کوره»، «فرو منگنز پرکربن»، «فرو سیلیکو منگنز»، «ورق فولادی»، «ورق به عرض بیشتر از ۱۸۵۰ میلی‌متر»، «آهنگری شده» و انواع پروفیل اشاره کرد. همچنین در گروه غیرفلزی‌ها می‌توان به «سدیم لوریل سولفات»، «اسپری فعال‌کننده»، «کش» و «پمپ» اشاره کرد. اما در گروه «نساجی، پوشاک و سلولزی» چه محصولاتی جانمایی شده‌اند؟ مطابق با ارزیابی‌ها «ورق ام دی اف خام»، «ورق اچ دی اف خام»، «ام دی اف خام»، «تخته چند لایه»، «پالت‌های ساده، پالت‌های صندوقی و سایر تخته‌های بارگیری؛ حلقه‌های اتصالی پالت از چوب»، «دوک‌مقوایی»، «منسوج‌ نبافته»، «طناب»، «اجزا و قطعات فوتبال دستی-آدمک و قطعات ایرهاکی-دیسک ایرهاکی» از جمله کالایی هستند که در لیست معافیت‌ها قرار گرفته‌اند.

نظرات
ارسال نظر

مشاوره رایگان ترخیص کالا