حق العمل کار گمرک کیست و چه نقشی در ترخیص کالا دارد؟

حق العمل کار گمرک کیست و چه نقشی در ترخیص کالا دارد؟

حق العمل کار گمرک کیست و چه نقشی در ترخیص کالا دارد؟

30 آبان1401
حق العمل کار گمرک کیست و چه نقشی در ترخیص کالا دارد؟

حق العمل کار گمرک کیست؟


هر کشوری برای تجارت و واردات کالا از قوانین به خصوصی برخوردار می باشد که باید مطابق با آنها کالاهای وارد شده به گمرک ترخیص گردد. انجام عمل ترخیص کالا یک فرایند بسیار تخصصی محسوب می شود که باید مراحل آن به طور صحیح پشت سر گذاشته شود. به طور معمول عمل ترخیص کالا ها توسط کارگزار گمرک انجام می گیرد و کالاهای مورد نظر را به کشور وارد می کند. حق العمل کار گمرک یا کارگزار گمرکی به عنوان نماینده ی حقیقی یا حقوقی صاحب کالا با ارائه ی مدارک ترخیص زمینه ی خروج کالاها را از گمرک فراهم می کند

نقش حق العمل کار رسمی گمرک


حق العمل کا رسمی گمرک در قالب شخص یا شرکت به فعالیت می پردازد. وی با تکیه بر تخصص در زمینه ی ترخیص کالاها از گمرک، نقش بسیار موثری در بهبود اقتصاد واردات و صادرات در هر کشوری ایفا می کند. کارگزار گمرک باید از پروانه ی کارگزاری گمرک برخوردار باشد و به تمام امور گمرکی و قوانین تسلط کامل داشته باشد.

جهت اطلاع از شرایط و نحوه شرکت آزمون حق العمل کاری گمرک و راهنمای آن می توانید به مقاله راهنمای شرکت در آزمون حق العمل کاری گمرک در وبسایت طاها خلیج مراجعه بفرمایید. از آنجا که ترخیص کالا فرایندی بسیار پیچیده است و باید تحت قوانین و قواعد خاص صورت گیرد، سپردن این عملیات به یک حق العمل کار رسمی گمرک می تواند در کاهش مشکلات و استرس صاحب کالا بسیار موثر باشد.

به زبان ساده تر حق العمل کار گمرک یا کارگزار گمرکی فردی است که با در دست داشتن وکالت نامه از سوی صاحب کالا کلیه ی عملیات خرید و ثبت سفارش کالا، ترخیص و تشریفات گمرکی را بر عهده می گیرد. ایجاد هماهنگی برای حمل و نقل محموله ی وارداتی، ایجاد تسهیل در امور واردات و صادرات کالا، ثبت سفارش، انجام هماهنگی های لازم با ماموران گمرک، تنظیم اظهارنامه و... از نمونه وظایف یک شرکت حق العمل کار رسمی گمرک می باشد.

درآمد حق العمل کار گمرک


میزان درآمد حق العمل کار گمرک بسته به نوع و حجم کالا متفاوت است. همچنین حدود دستمزد کارگزاران گمرک می تواند بر اساس ارشدیت متفاوت باشد. با این تفاسیر نمی توان هیچ گونه نرخ ثابتی را به عنوان دستمزد در نظر گرفت. یک کارگزار گمرک ممکن است در ماه درآمدی نداشته باشد و دیگری درآمد های نجومی بسیار بالایی به دست آورد. از این رو میزان درآمد حق العمل کار گمرک را می توان مبتنی بر تجارب، تخصص، ارتباطات و پارامتر های بسیار دیگر دانست.

وظایف حق العمل کار گمرک


به طور کلی اداره ی گمرک بر واردات کالاهای مجاز به کشور نظارت می کند و قوانین سختگیرانه و پیچیده ای برای واردات در نظر گرفته است. حق العمل کار گمرک یا کارگزار گمرکی با اشراف به این قوانین روند واردات و صادرات کالا را تسهیل می بخشد. همان طور که قوانین گمرک دائما تغییر می کنند کارگزاران گمرک موظف هستند اطلاعات خود را به روز کنند و از آخرین تغییر و تحولات قوانین، مقررات و اسناد مورد نیاز کسب اطلاع نمایند.از سوی دیگر تکمیل کلیه ی فرم ها و مدارک اداری و تحویل آنها به مراجع دولتی بر عهده ی کارگزار می باشد. مطابق قوانین گمرک تاخیر در ترخیص کالا مشمول هزینه های سنگینی می گردد. از این رو تبحر حق العمل کار گمرک در ترخیص کالا می تواند از منافع شما محافظت کند. همچنین به نرخ تعرفه های گمرکی، بیمه و نحوه ی پرداخت آنها کاملا اشراف دارند. از سوی دیگر تعامل مداوم حق العمل کار گمرک با کارکنان گمرک موجب می شود که کلیه ی فرایندهای تحویل محموله و ترخیص به طور منظم انجام گیرد. به عنوان مثال فردی که به دنبال ترخیص کالا از گمرک بوشهر است، اگر این امر را تحت نظارت و مشاوره ی کارگزار انجام دهد، بسیار سریعتر و راحتتر میتواند این فرآیند را با موفقیت طی نماید.

از دیگر خدمات یک شرکت کارگزاری گمرک می توان به ارائه ی بیزینس پلن برای مشتریان اشاره کرد. حق العمل کار گمرک با ارائه ی راهکار های تجاری و پیشنهاد بازار های سود آور از منافع موکلین خود محافظت می کنند. توجه داشته باشین که شرکت های کارگزاری روابط حسنه ای با ارگان های دولتی مرتبط به حوزه ی کاری خود برقرار می کنند. این مسئله می تواند دلیل بسیار مناسبی برای واجد شرایط بودن جهت ارائه ی مشاوره باشد.

حوزه ی فعالیت کارگزار رسمی گمرک

 • تلاش برای اخذ معافیت گمرکی
 • ثبت سفارش و خرید از تمام کشور های دنیا
 • ارائه ی مشاوره جهت فرایند ترخیص کالا گمرک و طرح های تجاری
 • برآورد کلیه ی هزینه های گمرکی بر اساس تعرفه های موجود
 • برآورد کلیه ی هزینه های گمرکی در مقصد و عوارض پرداختی جهت ترخیص کالا
 • ارزش گذاری کالاها
 • اخد تمامی مجوز های لازم و تکمیل مدارک لازم
 • ارائه ی مشاوره در زمینه ی مقررات گمرکی مانند ؛ ترانزیت، جرایم، تخلفات و...
 • ارائه ی خدمات ترخیص کالا از تمام درگاه های گمرکی

بیشتر بخوانید: ترانزیت داخلی

ویژگی حق العمل کار گمرک یا کارگزار گمرکی


 • بیشتر وقت کارگزار رسمی گمرک در بندر ها و گمرکات می گذرد و در حال پیگیری ترخیص محموله ها می باشند.
 • انجام امور ترخیص کالا نیاز به تمرکز بالا و دقت در جزئیات امور دارد.
 • نوع رابطه میان صاحب کالا و حق العمل کار گمرک باید براساس اصول اخلاقی و صداقت کامل باشد.
 • قوانین گمرک بسیار پیچیده هستند و دائما تغییر می کنند؛ از این رو استرس بسیار زیادی بر روی حق العمل کار گمرک و صاحب بار وارد می شود که باید در برابر آن مقاومت کنند. دوام آوردن در این شغل نیاز به استقامت بسیار زیادی دارد.
 • برای جذب اعتماد مشتری های خود و ارائه ی مشاوره باید بسیار خوشرو و خوش اخلاق باشید.
 • در انجام امور باید به اهداف توجه داشته باشید و از پس چالش ها برآیید.
 • چالش هایی که یک حق العمل کار گمرک با آن مواجه می شود کم نیستند. از این رو حفظ خونسردی و کنترل خشم مهمترین ابزار شما در موفقیت محسوب می شود.
 • ترخیص کالا و انجام امور به معنی قبول مسئولیت در حفظ سرمایه ی شخص دیگری است.
 • تجزیه و تحلیل داده ها می تواند موجب پرهیز از بروز مشکلات گردد.
 • از دیگر خدمات یک شرکت کارگزاری گمرک می توان به ارائه ی بیزینس پلن برای مشتریان اشاره کرد.

جمع بندی


ترخیص کالا و واردات کالا نیاز به تخصص و اخذ مجوز های بسیاری دارد. از این رو هر شخصی نمی تواند اقدام به ترخیص کالا از گمرک کند. قوانین دست و پا گیر گمرک فرآیند ترخیص کالا را بسیار مشکل می کنند. از سوی دیگر هزینه های بیمه ای، گمرکی و... بسیار زیاد می باشند. با توجه به این مسائل استفاده از تخصص یک شرکت کارگزار رسمی گمرک می تواند تمامی مسائل را به طور قانونی و با کمترین هزینه به انجام برساند. در نظر داشته باشید که قوانین گمرک مداما در حال تغییر هستند و برای هر نوع کالایی متفاوت می باشند. از این رو نقش یک کارگزار گمرک در اقتصاد هر کشوری بسیار تاثیر گذار است.

مقالات مرتبط
ترخیص لوازم خانگی از گمرک

نظرات
ارسال نظر

مشاوره رایگان ترخیص کالا