واردات و مراحل ترخیص جرثقیل از گمرک | بازرگانی طاها فیدار خلیج فارس

واردات و مراحل ترخیص جرثقیل از گمرک | بازرگانی طاها فیدار خلیج فارس

واردات و مراحل ترخیص جرثقیل از گمرک | بازرگانی طاها فیدار خلیج فارس

واردات و مراحل ترخیص جرثقیل از گمرک | بازرگانی طاها فیدار خلیج فارس

15 آذر1401
واردات و مراحل ترخیص جرثقیل از گمرک | بازرگانی طاها فیدار خلیج فارس

جرثقیل دارای اهمیت غیر قابل انکار


در این متن قصد داریم راجع به ترخیص جرثقیل از گمرک صحبت کنیم. اما پیش از آن تعریف مختصری را از جرثقیل ارائه خواهیم داد. یکی از ماشین آلات مهم و کاربردی که از ظاهری بزرگ برخوردار بوده و در حرکت اشیاء و اجسام سنگین، نقش مهمی را ایفا می کند؛ جرثقیل است. در واقع جرثقیل با بهره گیری از بازو، اهرم و طناب و قرقره هایی که دارد؛ اجسام را از نقاط مرتفع به پایین حرکت داده و یا در جهت عکس عمل می کند؛ یعنی بعضی از اشیاء را به نقاط بلندتر حرکت داده و از این طریق منجر به جابجایی موثر خواهد شد. جرثقیل نه تنها اجسام را در جهت افقی به حرکت درمی آورد؛ بلکه آنها را در جهت عمودی نیز حرکت داده و از این طریق باعث بهبود بسیاری از امور خواهد شد.

تسریع بخشی به امور از اثرات جرثقیل


در تعریف دیگر می توان گفت هر جسم و شی ای که انتقال آن، خارج از توان انسان باشد؛ با استفاده از ابزارهای کارآمد مثل جرثقیل، انتقال می یابد. این کار، توام با سرعت و سهولت بسیاری خواهد بود. با وجود جرثقیل که در صنایع مهمی مثل صنعت حمل و نقل رواج یافته، بسیاری از مشکلات مربوط به جابجایی پایان یافته و حالا این نوع ماشین آلات از اهمیت بالایی برخوردار می باشند. به طوری که زندگی بدون آنها را نمی توان تصور کرد. نه تنها صنعت حمل و نقل، بلکه صنعت ساختمان سازی نیز به جرثقیل، نیاز مبرم داشته و بدون آن قادر به ادامه بسیاری از فعالیت ها نخواهد بود.


تامین جرثقیل از طریق واردات


سوالی که در رابطه با جرثقیل به وجود آمده و باید به آن پاسخ داد؛ این است که تامین جرثقیل چگونه صورت می گیرد؟ حقیقتا درصد قابل توجهی از جرثقیل های مورد استفاده در صنایع، از طریق واردات تامین گشته و وارد بازار ایران شده اند. یعنی اگر واردات جرثقیل صورت نگیرد؛ امکان تامین مستمر این ماشین آلات وجود نداشته و در نتیجه، انجام خیلی از امور صنعتی، ساختمانی و عمرانی با مشکل مواجه خواهند شد. اما واردات جرثقیل، نیازمند رعایت اصول و ضوابط مشخصی است. اگر این اصول و ضوابط رعایت نکردند؛ امکان ترخیص جرثقیل از گمرک وجود نخواهد داشت. این قانون نه تنها در مورد جرثقیل صدق می کند؛ بلکه یک قانون کلی برای ترخیص کالا محسوب می شود.


کدام جرثقیل ها برای واردات انتخاب می گردند؟


با توجه به گسترش بخش صنعت و ساختمان سازی، نیاز بسیاری به واردات جرثقیل وجود داشته و این نیاز، زمانی تامین می گردد که عملیات ترخیص جرثقیل از گمرک صورت گیرد. یعنی جرثقیل زمانی حق ورود به بازار ایران را خواهد داشت که تمام مراحل و قوانین ترخیص جرثقیل را طی کرده باشد. اما آنچه که در این بخش می خواهیم بدانیم، این است که کدام یک از جرثقیل ها برای واردات به ایران انتخاب شده و در نهایت مورد استفاده در بخش های متعدد قرار می گیرند. در اینجا به نام این جرثقیل ها اشاره خواهیم کرد:


 • ترخیص و واردات جرثقیل دروازه ای
 • ترخیص و واردات جرثقیل کامیونی
 • ترخیص و واردات جرثقیل تلسکوپی
 • ترخیص و واردات جرثقیل کابلی
 • ترخیص و واردات جرثقیل برجی
 • ترخیص و واردات جرثقیل سقفی
 • ترخیص و واردات جرثقیل متحرک
 • ترخیص و واردات جرثقیل کابلی

مطالعه بیشتر: مراحل واردات کالا

مراحل ترخیص جرثقیل از گمرکبرای ترخیص جرثقیل از گمرک، نیاز به طی مراحل خاصی خواهد بود. این مراحل در خصوص همه کالاها صورت گرفته و مربوط به قوانین ترخیص می شوند. پیش از هر اقدامی نیاز به تهیه مدارک و اسناد مورد نیاز جهت ترخیص جرثقیل خواهید داشت. مانند:

تهیه اظهارنامه

ابتدا باید اطلاعات مربوط به جرثقیل را در واحد تجارت فرامرزی ثبت کنید. یعنی پیش از هر چیزی نیاز به ثبت سفارش کالا خواهید داشت. این کار با عنوان اظهارنامه شناخته می شود. پس از تهیه اظهارنامه باید یک پرینت از آن بگیرید.


ارائه قبض، پیش از ترخیص

پیش از ترخیص جرثقیل از گمرک باید یک فیش تحت عنوان قبض انبار تهیه کرده و آن را ارائه دهید. وگرنه ترخیص کالا ممکن نخواهد بود.

تهیه بارنامه

اخذ بارنامه هم پیش از ترخیص، ضروری بوده و بارنامه شامل اطلاعات کلی محصول مانند تعداد، وزن، حجم و مواردی از این قبیل خواهد شد.

مطالعه بیشتر: بارنامه سوئیچی

دریافت فاکتور خرید

وقتی واردات کالا صورت می گیرد؛ باید فاکتور خرید در ازای آن ارائه گردد. این فاکتور از اهمیت زیادی برخوردار بوده و قانونی بودن کار شما را نشان می دهد. در واقع این فاکتور، خرید کالا از سوی شما را تایید می کند.

تقدیم برگ ترخیصیه

برگ ترخیصیه حاکی از آن است که تمام امور مربوط به واردات و ترخیص از سوی شما انجام گرفته و این کار به صورت قانونی طی شده است.

ارائه سایر مدارک

البته برای ترخیص جرثقیل از گمرک، نیاز به ارائه مدارک دیگری نیز خواهد بود که آنها را نام می بریم:

 • لیست عدل بندی
 • پروفرما
 • گواهی مبدا
 • بیمه نامه کالا
 • اصل و کپی کارت ملی مربوط به شخص وارد کننده
 • اصل و کپی کارت بازرگانی
 • اصل و کپی کارت ملی ترخیص کار گمرک و حق العمل کار
 • وکالت نامه محضری صاحب کالا
 • و ...

با شرکت طاها فیدار خلیج فارس، نگران ترخیص جرثقیل از گمرک نباشید.


یکی از دغدغه کسانی که در حوزه واردات جرثقیل فعالیت دارند؛ پیدا کردن و انتخاب بهترین ترخیص کار برای ترخیص و واردات این ماشین آلات است. همه ما میدانیم که کیفیت محصولات خارجی، فراتر از انتظار بوده و می توان به این محصولات اطمینان کرد. درست مثل جرثقیل های ساخته شده توسط آلمان و چین که بیشترین درصد واردات به ایران را به خود اختصاص داده اند. یعنی درصد قابل توجهی از جرثقیل های وارداتی از طریق این کشورها به ایران صادر می گردند. حال اگر نیاز به ترخیص و واردات جرثقیل های خارجی دارید؛ می توانید این کار را به ما یعنی شرکت طاها فیدار خلیج فارس بسپارید و یا اگر در نقطه شروع فعالیت های نجاری و بازرگانی هستید می توانید، از خدمات مشاوره بازرگانی طاها خلیج بهره ببرید.

مجموعه ما به عنوان یکی از معتبرترین شرکت های ترخیص کالا بیش از 20 سال است که فعالیت داشته و خدمات زیادی را در راستای واردات و صادرات انجام داده است. ضمنا اگر در جستجوی معتبرترین ترخیص کار گمرک بوشهر هستید؛ باز هم می توانید روی ما حساب کنید. ما ترخیص کاران زبده و مجربی را به کار گمارده ایم که به تمام اصول و قواعد ترخیص جرثقیل از گمرک اشراف داشته و این کار را به نحو شایسته برایتان انجام خواهند داد. کافی است کار را به ما سپرده و منتظر نتایج خوب آن باشید.


مقالات مرتبط

واردات و ترخیص گیربکس از گمرک
واردات و ترخیص لاستیک از گمرک
دموراژ گمرکی چیست
شماره کوتاژ گمرک چیست

نظرات
ارسال نظر

مشاوره رایگان ترخیص کالا