کارنه تیر چیست؟

کارنه تیر چیست؟

کارنه تیر چیست؟

12 خرداد1403
کارنه تیر چیست؟کارنه تیر چیست؟ آیا با رویه کار کارنه تیر آشنا هستید؟ کارنه تیر، یکی از مهمترین اسناد گمرکی در فرآیند صادرات و واردات محصولات است که نقش بسیار حیاتی در انجام تراکنش‌های تجاری بین‌المللی دارد. این اسناد، نوعی گواهی مبادلات مالی بین کشورها می‌باشد که توسط بانک مرکزی یا نهادهای مالی معتبر صادر می‌شود.

هدف اصلی کارنه تیر، اثبات اعتبار وجود ارز مورد نیاز برای انجام معاملات تجاری است. بر اساس مقررات گمرکی هر کشور، صادرکننده محصول موظف است که قبل از ارسال کالا، مبلغ معادل ارز مورد نیاز برای خرید کالا یا خدمات مورد نظر را به ارز ملی یا ارز موافقت شده پرداخت کرده و کارنه تیر را از بانک مرکزی یا نهادهای مالی معتبر دریافت کند.

این سند معمولاً شامل اطلاعاتی از قبیل مقدار و نوع کالا، ارزش واقعی آن، مقصد و کشور مقصد، و اطلاعات مالی مربوط به معامله می‌شود که برای صادرکننده و واردکننده اطلاعات مهمی را فراهم می‌کند و تضمین می‌کند که معاملات با اعتبار و اطمینان صورت می‌گیرد.

کارنه تیر جهت ترانزیت بین المللی هر نوع کالایی در چهارچوب‌های رایج کنوانسیون تیر در کشور مبدا صادر شده و مطابق با آن کالا و محصولات مورد نظر در داخل وسایل حمل و نقل جاده‌ای به صورت پلمپ شده از کشورهای بین راهی عبور کرده و در نهایت وارد کشور مقصد می‌ شود؛

به این ترتیب در مرزهای ورودی و خروجی هیچ گونه تشریفات گمرکی مانند ترخیص کالا از گمرک برای این کالاها انجام نمی‌ شود و به نوعی می‌ توان گفت کارنه تیر سندی برای حمل چنین کالاهایی محسوب می‌ شود. در این مقاله کارنه تیر را بررسی می‌ کنیم.
کارنه تیر چیست؟


آشنایی با کارنه تیر

شما در هنگام ثبت سفارش کالا و انجام دادن کارهای مختلف صادرات و واردات از جمله ترخیص کالا از گمرک با اصطلاحات مختلفی مواجه می‌ شوید که یکی از آنها مفهوم کارنه تیر است.

کارنه تیر مجوز و کارتی جهت حمل و نقل‌های جاده‌ای می‌باشد که در چهارچوب قوانین کنوانسیون تیر صادر شده و مطابق با آن کلیه شرکت‌های حمل و نقل می‌توانند کالاها و محصولات مورد نظر را بین کشورهایی حمل کنند که عضو کنوانسیون تیر هستند.

در واقع با دریافت کردن چنین کارتی و همچنین ساده‌سازی امور مختلف گمرکی، شرکت‌ها نیاز به هیچ گونه اخذ مجوز جداگانه جهت مراحل مختلف حمل و نقل نخواهند داشت. یعنی با وجود چنین کارتی سرعت ارسال و انتقال کالاها از مبدا به مقصد فزایش می‌یابد.

توجه کنید که جهت برخورداری از مزیت‌های کارنه تیر این نوع کارت حتماً باید به طور فیزیکی در وسیله نقلیه و به همراه کالا ارسال شود و نکته مهم دیگر اینکه کارنه تیر در واقع مجوزی جهت حمل و نقل‌ های زمینی می‌ باشد و برای حمل و نقل بار به صورت دریایی هیچ کاربردی ندارد.


روش کار با کارنه تیر

گفتیم که کارنه تیر نوعی کارت ترانزیت است و از طرفی نیز تنها برای یک بار سفر قابلیت استفاده دارد. طبق رویه کارنه تیر آن دسته از کالاهایی که با استفاده از چنین کارتی بین کشورهای عضو و دارنده آن حمل می‌شوند، هیچ گونه کنترل گمرکی و بررسی کالا در مرزهای میانی را ندارند، یعنی به طور مستقیم از مبدا تا مقصد حرکت می‌کنند.

به بیانی با داشتن این مجوز و کار کلیه محموله‌ها از جمله هر گونه ماشین آلات صنعتی تنها در گمرک مبدا یا مقصد مورد بررسی قرار می‌گیرند. از طرفی نیز با وجود کارنه تیر هیچ گونه نیازی به پرداخت کردن مالیات‌ ها جهت واردات و صادرات در گمرک ترانزیتی نخواهد بود، البته به شرط آنکه در کشورهای میانی و در طول مسیر وسیله نقلیه کالا را تحویل ندهد.

وجود سند معتبری مانند کارنه تیر تضمین می‌کند که در گمرک مبدا و مقصد بازرسی‌های مورد نیاز انجام شده و از هر دو طرف صادر کننده و وارد کننده به رسمیت شناخته شده است. بر روی برگه کارنه تیر نیز یک شماره اسناد وجود دارد که به صورت جدا شدنی جهت کنترل گمرکی می‌باشد. تعداد برگه‌ های سند نیز بین حداقل ۶ عدد و حداکثر ۲۰ برگ می‌ باشد. مشخصات و ویژگی‌های کالای مورد نظر جهت ارسال نیز بر روی این برگه‌ها درج می‌ شود.


روش کار با کارنه تیر
مطالعه بیشتر | ترخیص کار گمرک

شش اصل اساسی و مهم کارنه تیر

آنچه که در خصوص کارنه تیر مطرح می‌شود رویه کار کردن با این سند می‌باشد، به طوری که سیستم‌های حمل و نقل گمرکی در رویه تیر ۶ اصل اساسی و مهم برای استفاده از کارنه تیر دارند که این شش رکن اصلی عبارتند از:
  1. کالاها حتماً باید در داخل کانتینرهای ایمن یا دیگر وسایل با امنیت بالا حرکت کنند.
  2. در طول حمل و نقل باید مالیات‌ها و عوارض توسط یک شرکت بیمه‌ای بین المللی معتبر پوشش داده شود.
  3. حتماً باید به همراه کالا یک سند گمرکی بین المللی پذیرفته شده، وجود داشته باشد.
  4. اقدامات مهم گمرکی مانند کنترل کالا در کشور مقصد حتماً باید به وسیله کشورهای ترانزیت و تا کشورهای مقصد پذیرفته شود.
  5. امکان استفاده کردن از کارنه تیر جهت جابجا کردن کالاها به مجوز قبلی از طرف مقامات گمرکی بستگی دارد.
  6. مطابق با اصل ششم از کارنه تیر که در تاریخ آگوست ۲۰۰۶ به تصویب رسیده است کلیه اطلاعات سیف تیر حتماً باید به وسیله گمرک جهت تایید کردن تخلیه کالا در مرحله پایانی عملیات تیر به دست مقامات گمرکی برسد.
این اصول شش گانه جهت ایمنی کالا و اطمینان و هم چنین ایجاد کردن امنیت بیشتر طی حمل و نقل جاده‌ای وضع شده‌اند، یعنی شرکت‌های حمل و نقل برای ارسال کردن کالاها با روش کارنه تیر حتماً باید این اصول را رعایت کنند. دقت کنید که سند کارنه تیر برای حمل و نقل‌ها و جابجایی جاده‌ای کاربرد دارد و از آن نمی‌ توان برای حمل دریایی هوایی یا ریلی استفاده کرد.

این سند در کشور مبدا برای ترانزیت بین المللی صادر می‌شود و هدف بالا بردن سرعت حمل و نقل و عدم نیاز به بازرسی محموله‌ها در حین جابجایی می‌باشد. این سند حداقل دو کوپن در هر کشور ترانزیت دارد و به زبان فرانسوی چاپ شده است، اما ممکن است ترجمه آن نیز به این صفحات اضافه شده باشد که به زبان کشور مبدا می‌باشد.

بر روی این سند معمولاً مشخصات زیر درج می‌شود:
  • هر سند کارنه تیر دارای یک شماره سری جهت شناسایی سند می‌باشد که منحصر به فرد است.
  • در این سند آدرس و نام سازمان یا شرکتی که سند را صادر کرده است، وجود دارد.
  • آدرس و نام معامله کنندگان کالای مورد نظر شامل سازمان یا هر گونه شرکتی در داخل کادر درج شده است.
  • آدرس و نام شرکت حمل کننده کالا از کشور مبدا تا مقصد و غیره


شش اصل اساسی و مهم کارنه تیر

نتیجه‌ گیری

در این مقاله کارنه تیر، اصول شش گانه آن و روند کار با این سند را بررسی کردیم. کارنه تیر نوعی سند و مجوز برای حمل و نقل‌ کالاها و محموله‌ها از طریق جاده‌ها می‌باشد که محموله مورد نظر در حین حمل نیاز به هیچ گونه بازرسی و انجام دادن مراحل گمرکی در کشورهای ترانزیت ندارد، یعنی هدف از صادر کردن چنین کارتی بالا بردن سرعت انتقال کالاها از بازار مبدا تا بازار مقصد می‌باشد.مطالعه بیشتر | ترانزیت داخلی چیست
هزینه ترخیص کالا از گمرک شامل چه مواردی می شود؟
ترخیص ابزار آلات

پرسودترین کالاهای وارداتی از دبی
واردات لوازم جانبی موبایل از چین و دبی

نظرات
ارسال نظر

مشاوره رایگان ترخیص کالا